Sklepy internetowe - porównanie systemów e-commerce

3/1/2021

Planujesz wejście na rynek e-commerce, ale ilość platform sprzedażowych przyprawia Cię o zawrót głowy? Zastanawiasz się, którą wybrać, czy postawić na rozwiązanie dedykowane czy może skorzystać z gotowej platformy? Z tego artykułu dowiesz się o wadach i zaletach platform sprzedażowych, co pomoże Ci wybrać tę najbardziej odpowiednią dla Ciebie.

Sklepy internetowe - porównanie systemów e-commerce

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Przyczynia się do tego nie tylko wprowadzanie nowych usług, ale także aktualnie panująca sytuacja w kraju, np. lockdown spowodowany pandemią COVID-19. Sklepy stacjonarne, by się ratować, wkraczają w świat handlu internetowego. Właściciele tych obecnych już w sieci witryn wdrażają nowe rozwiązania i funkcjonalności, by utrzymać przy sobie obecnych klientów, a nowych zachęcić do zakupu. Sklepy internetowe funkcjonują w oparciu o oprogramowanie, zwane popularnie platformami e-commerce. Wybór odpowiedniej platformy to poważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. W jej podjęciu pomoże Ci ten artykuł.

Rodzaje platform e-commerce


Platformy abonamentowe SaaS (np. Sky-Shop, Shoplo, IAI-Shop, Shoper)

Platformy abonamentowe to szybkie i proste rozwiązanie. Najczęściej wybierają je małe firmy, które na początku swojej drogi nie dysponują zbyt wielkimi kwotami i nie posiadają w zespole sztabu programistów, a ich wiedza na temat funkcjonowania sklepów jest ograniczona. Platformy abonamentowe umożliwiają stworzenie sklepu dosłownie w kilka minut, a co za tym idzie natychmiastową sprzedaż oferowanych towarów. Taki sklep ma jednak pewne ograniczenia związane z wprowadzeniem dedykowanych rozwiązań, instalacją modułów, czy integracją z niektórymi systemami. Decydując się na skorzystanie z platformy abonamentowej nie otrzymujesz sklepu na własność, jedynie go dzierżawisz uiszczając comiesięczną opłatę. Na pewnym etapie rozwoju Twojego biznesu może okazać się, że dana platforma nie oferuje rozwiązań, które pomogą Ci w zwiększeniu zysków i dostosowaniu sklepu do potrzeb Twoich klientów. Wówczas jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie kolejna inwestycja w nową platformę np. Open-Source. Pamiętaj, że sklepy na platformach abonamentowych tworzone są dla ogółu, a nie z myślą o wprowadzaniu udogodnień dla klienta indywidualnego. Niektóre rozwiązania, które mogą być korzystne dla Twojego sklepu, niekoniecznie będą dobre dla wszystkich. Co oznacza, że właściciel platformy po prostu ich nie wdroży.


Platformy Open-Source (np. PrestaShop, WooCommerce)

Platforma Open Source daje znacznie więcej możliwości niż abonamentowa. Dlatego wiele sklepów decyduje się na jej wybór. Wersja instalacyjna sklepu jest bezpłatna, brak także opłat abonamentowych, a po utworzeniu sklepu stajesz się automatycznie jego właścicielem. Sklepy te jednak muszą zostać samodzielnie zainstalowane na hostingu, który jest płatny. W przypadku gdy Twoja wiedza techniczna na temat funkcjonowania danej platformy jest niewielka, pomoc programisty będzie niezbędna. Platformy Open Source dają możliwość dopasowania sklepu do indywidualnych preferencji. Instalowanie dodatkowych modułów, wprowadzenie funkcjonalności ułatwiających klientom zakupy to kolejny atut oprogramowania OS. W przypadku gdy wybierzesz jedną z popularniejszych platform  będziesz miał dostęp do szeregu profesjonalistów, którzy pomogą Ci rozwinąć sklep, uczynić go bardziej skutecznym i wywindować na pierwsze strony w wyszukiwarkach. Oprogramowania Open Source są na bieżąco aktualizowane, ich twórcy dbają o bezpieczeństwo sklepów i spełnianie niezbędnych wymogóów technicznych.


Platformy dedykowane

Te z kolei tworzone są zupełnie od zera. Ich wadą jest jednak nie tylko konieczność posiadania sporego budżetu, ale także stała pomoc programisty i utrudnienia związane z ewentualnymi integracjami, ponieważ brak tutaj gotowych rozwiązań. Sklepy dedykowane wymagają większych nakładów pracy, a ich tworzenie jest czasochłonne. Korzystanie z platform dedykowanych pozwala jednak na uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa. Sklep posiada swój własny unikatowy kod i rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb, dlatego jest bardziej odporny na hakerów niż poprzednie rozwiązania.


Teraz już wiesz jakie platformy masz do dyspozycji. Nim wybierzesz tę najwłaściwszą, odpowiedz sobie na poniższe pytania.

  • Jaką kwotą dysponujesz na początek?
  • Czy w Twoim zespole jest programista, który będzie mógł na bieżąco wprowadzać zmiany?
  • Czy potrzebujesz integracji z dostawcami i szybkimi płatnościami?
  • Czy chcesz mieć możliwość zmiany kodu strony oraz wprowadzenia dodatkowych funkcjonalności?
  • Czy chcesz, by Twój sklep miał indywidualną szatę graficzną?
  • Czy istotna jest dla Ciebie możliwość rozwoju sklepu?
  • Jakie produkty chcesz oferować oraz jak szeroki będzie Twój asortyment?

Według statystyk w Polsce najchętniej używaną platformą jest PrestaShop.

Oprogramowanie oferuje szereg dodatkowych funkcjonalności, ma prosty i intuicyjny panel administracyjny, jest odpowiednie zarówno dla mniejszych jak i dużych sklepów z szeroką ofertą produktów.

Statystyki platform e-commerce -serwis trends.builtwith.com

Statystyki platform e-commerce - serwis trends.builtwith.com

Jeśli nadal masz wątpliwości, zgłoś się do nas na konsultację. Szczegółowo przedstawimy Ci najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Porozmawiajmy o skutecznych rozwiązaniach

Sprawdź jak możemy Ci pomóc. Napisz do nas.