11/27/2020
Użytkownik wchodząc na stronę internetową musi mieć pewność, że jego dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Aby zabezpieczyć informacje pochodzące od odwiedzających należy skorzystać z certyfikatu SSL.
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych pojęć, które mogą wydawać się niezrozumiałe.
Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) - zapewnia bezpieczeństwo danych w trakcie ich przesyłania między komputerem a serwerem. Chronione dane szyfrowane są w taki sposób, by uniemożliwić wprowadzenie zmian w trakcie przesyłania i przekierowanie na inną witrynę.
HTTPS - jest szyfrowaną wersją protokołu HTTP, który określa sposób komunikacji między klientem a serwerem.
Adres bezpiecznej witryny zaczyna się od skrótu https. Jeśli na stronie nie został wdrożony certyfikat, w oknie przeglądarki zostanie wyświetlony komunikat, że witryna jest niezabezpieczona. Wówczas korzystamy ze strony na własne ryzyko.
Certyfikat nie jest obowiązkowy, jednak powinny go posiadać wszystkie sklepy internetowe, którym zależy na jak najlepszej konwersji i wiarygodności. To samo dotyczy stron internetowych. Koszt certyfikatu ssl nie jest wysoki, więc warto się na niego zdecydować, by zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo. Zobacz koszt instalacji oraz utrzymania certyfikatu SSL.
Certyfikat TLS to nowsza wersja certyfikatu SSL. Instalacja certyfikatu SSL oznacza, że tak naprawdę uruchamiany jest certyfikat TLS, który jest bezpieczniejszy i aktualnie jest już standardem.
Zatem dlaczego dalej wszyscy korzystają z nazwy SSL? Od lat certyfikaty nazywały się SSL i nie ma chętnego, który podjąłby się zmiany tego przyzwyczajenia. SSL zna każdy a TLS niewielki procent.
Aby w ogóle zacząć myśleć o certyfikacie, musisz posiadać domenę czyli Twój uniklany adres w Internecie. Aby strona internetowa mogła działać potrzebny jest komputer, który działa bez przerw, dzień i noc. Taki komputer to serwer. Na jednym serwerze może działać wiele stron internetowych. Część mocy serwera przydzielona dla Twojej strony internetowej to właśnie hosting. Na hostingu, w zalezności od pakietu, możesz mieć wiele stron internetowych. Certyfikat konfigurowany jest właśnie na hostingu dla konkretnej domeny.
Zazwyczaj certyfikaty instalowane są poprzez firmę, która udostępnia hosting. Aby zapoznać się z naszą ofertą hostingu lub dokonać zamówienia online zapraszamy do naszego sklepu:
Hosting dla strony Internetowej
Hosting dla sklepu internetowego
Aby strona współpracowała z certyfikatem, a przeglądarka nie wyświetlała powiadomień o niebezpieczeństwie wymagane jest, aby każdy element strony był ladowany w bezpieczny sposób, czyli poprzez adres rozpoczynający się od https. S oznacza, że jest to zawartość ładowana poprzez SSL.
Jeślis trona nie jest przystosowana do certyfikatu, niezbędne jest przerobienie szablonu. Koszt takiej usługi zależy od wielkości strony internetowej oraz jej kodu źrółowego.
Aktualnie certyfikat można pozyskać bezpłatnie dzięki Let's Encrypt, jednak wymaga on późniejszej instalacji na serwerze dla wybranej domeny a następnie odnawiania. Instalacja to jednorazowa usługa, a przedłużenie to cykliczna usługa. Istnieją również firmy, które oferują komercyjne, płatne certyfikaty. Jednak dla większosci stron w zupełności wystarcza Let's Encrypt, który nie generuje dodatkowych kosztów dla klienta.